סוגי העץ המתאימים לבניית דקים

החלטתם לבנות דק בבית, ואינכם יודעים מהיכן להתחיל? הגעתם למקום הנכון; כאן תמצאו מידע ראשוני אודות דקים מעצים טבעיים - אילו תכונות יש לעצים השונים, אילו סוגי עצים נחשבים לפופולריים ביותר, מאיפה ניתן להשיג אותם וכמה הם עולים.

דק איפאה

נתחיל בעץ האהוב והנפוץ ביותר לשימוש בארץ - דק איפאה. דק העשוי מעץ איפאה נחלק לשני סוגים, כאשר את הסוג הראשון, דק איפאה טבקו, מחשיבים בדרך כלל ליקר יותר, ואילו סוג העץ השני, איפאה קומרו הכהה והשומני, יהיה לרוב זול יחסית ואף יעבור תהליך נוסף של ייבוש שייצב אותו עוד יותר. עץ האיפאה מאופיין בראש ובראשונה במשקלו הכבד, זאת לצד איכותו הרבה וההבטחה כי יישמר לאורך שנים רבות וארוכות. על אף מחירו הגבוה ביחס לסוגי עצים אחרים בשוק, דק מעץ איפאה עדיין נחשב לפופולרי ביותר בארץ, מכיוון שעלותו הגבוהה במעמד ההתקנה מבטיחה איכות רבת שנים וכך חסכון לאורך זמן, מאחר והוא כמעט ולא דורש פעולות תחזוקה.

דק אורן

דק העשוי עץ אורן הוא במובנים רבים ההיפך מדק האיפאה: הוא גמיש, מחירו נמוך בהרבה, והוא דורש תחזוקה רבה במשך השנים - למעשה כמעט ממעמד ההתקנה עצמו. עם זאת, ישראלים רבים עדיין בוחרים בו ואוהבים אותו מאד למרות התכונות הללו, כיוון שגם לרכות ולגמישות יש יתרונות משלהן, מה גם שעלויות התחזוקה נתפסות הרבה פעמים כ"מתקזזות" עם עלויות חומר הגלם שבמעמד ההתקנה. כמובן שכל מקרה דורש התייחסות מיוחדת ובירור מעמיק בנוגע לשאלות כמו האם המחירים באמת משתלמים (בין אם בוחרים בעץ איפאה ובין אם בוחרים בהתקנת דק אורן), מה הכי מותאם לאזור המגורים הספציפי שלכם (ישנו הבדל עצום בין סביבה מדברית לסביבת חוף הים למשל), כיצד יש לתחזק את העץ בצורה המיטבית, ועוד.

סוגי עצים נוספים

מלבד דק אורן ואיפאה ישנם עוד סוגי עצים טבעיים שניתן להפיק מהם חומרי גלם לבניית דקים, בהם עץ טיק - עץ שומני במיוחד ולכן נחשב לעמיד מאד (בין היתר הטיק נפוץ בבניית דקים חיצוניים של סירות), עץ במבוק המיוצר באופן שונה משאר העצים, שכן בתהליך הייצור שלו למעשה משתמשים ב"גבעולים" עצמם מבלי לשייף כמעט או לנסר את העץ כלל, זאת בניגוד לעץ האורן למשל, אשר בתהליך ייצורו ניתן להפיק שבבי עץ. מלבד אלה קיימת כמובן גם האפשרות של דק סינתטי.

היכן ניתן להשיג את חומרי הגלם?

אם אתם מעוניינים לבנות דקים מעץ טבעי, חשוב לזכור כי אמנם ההתקנה עצמה תיעשה על ידי צוות מקומי מישראל, אך חומרי הגלם יהיו ברובם ככולם של המקרים מיובאים מחו"ל - בין אם בהזמנה מיוחדת ממקומות ייעודיים כמו מחסני עצים (שיכולים להימצא גם בארץ), ובין אם אתם מבצעים את ההזמנה מספק עצים בחו"ל באופן ישיר. בין כך ובין כך, כדאי לזכור כי ההזמנה עשויה לקחת זמן, ובמיוחד כשמדובר בעץ כבד ששינועו כרוך בלוגיסטיקה רבה. ייבוא עצים אורך לרוב מספר חודשים, ולכן חשוב להכלילו בלוח הזמנים של השיפוץ שלכם, בעיקר בהתחשב בעונות השנה ובמועד הרצוי לבניית הדק ושיפור מראה המרפסת או הגינה שלכם.

תגובות( תגובות)
הוסף תגובה +